Nie każdy wie, że państwo ze stolicą w Amsterdamie oficjalnie nazywa się… Niderlandy (Nederland). Choć w Polsce kraj ten nazywamy Holandią, to nie jest to poprawna nazwa. Język urzędowy z kolei to niderlandzki (Nederlands). Zatem czy tłumaczenia powinny być dokonywane na język holenderski? Niderlandzki? A może flamandzki? Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tymi detalami.
Język niderlandzki, holenderski i flamandzki – czym się różnią?
Zastanawiałeś się kiedyś, który język jest prawidłowy? Niderlandzki, holenderski czy flamandzki? Historia państwa może pomóc w zrozumieniu tej zagadki. Nadrzędny i najważniejszy z tych trzech języków jest… niderlandzki. Natomiast zarówno holenderski, jak i flamandzki są jedynie jego odmianami. Flamandzki jest używany we Flandrii, na południu kraju. Z kolei holenderski – na północy. Różnią się one przede wszystkim:
- wymową,
- gramatyką,
- słownictwem.
Musisz pamiętać, że obecnie język holenderski używany jest w rozumieniu dialektu, z kolei flamandzki nadal ma miano języka.
Jeśli potrzebujesz wykonać tłumaczenie dokumentów lub pism, język niderlandzki będzie językiem docelowym. Taki przekład sprawi, że dokument będzie respektowany w urzędach.
Tłumaczenia na język niderlandzki – o czym pamiętać?
Decydując się na wykonanie tłumaczenia na język niderlandzki, musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Język niderlandzki jest językiem urzędowym nie tylko w Niderlandach. Posługuje się nim ponad połowa ludności także w Belgi. Zatem najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę, to to, czy odbiorca dokumentu mieszka w Niderlandach czy w Belgii.. Ponieważ bezpośrednio od tego zależeć będzie specyfika i charakter pracy tłumacza przysięgłego.
Zastanawiasz się, czy możesz wykonać tłumaczenia na język flamandzki lub holenderski? Musisz wiedzieć, że takie tłumaczenia najczęściej wykonywane są w przekładach ustnych. Jeśli podróżujesz służbowo lub masz umówione ważne spotkanie z osobą posługującą się tymi odmianami języka niderlandzkiego, tłumacz ustny będzie Ci potrzebny. Dzięki niemu dojdziesz do porozumienia ze swoim rozmówcą i dokonasz założonych ustaleń.